Aké opracovanie kameňov poznáme?

Tromlované kamene sa upravujú v špeciálnych bubnoch, sú to vlastne vyhladené a vyleštené polodrahokamy rôznych veľkostí a tvarov. Na rozdiel od surových kameňov sú veľmi príjemné na dotyk a leštením viac vynikne ich farba, lesk a kresby.

Možno ich nosiť vo vrecku, občas ich podržať v dlani, prikladať na čakry alebo miesta bolesti a napätia.  Mnohí si ich ukladajú do misiek vo svojich obývacích priestoroch ako dekoratívny prvok a čoraz viac ľudí si kamene kupuje aj do svojho pracovného priestoru.

Geody sú ďalšou formou, v akej sa minerály v prírode vyskytujú. Ide vlastne o dutiny, ktoré sa nachádzajú vo vnútri horniny. Ich vnútorný obvod je vyplnený rôznymi veľkosťami minerálnych kryštálov. Kryštály, najčastejšie odrody kremeňa ako napr. ametyst, achát či chalcedon, smerujú do stredu geody. Pre vznik geod treba určité geochemické podmienky, napríklad vrstvené sopečné ložiská alebo uhličitanové usadeniny. 

V prvom prípade vznikajú vulkanické geody. Môžu byť vysoké aj niekoľko metrov, najčastejšie sa môžeme pri tomto type stretnúť s ametystom. Po ich rozrezaní sú doplnené o betónovú základňu, aby mohli pevne stáť. Po tejto úprave sa predávajú ako krásny doplnok do bytov a iných reprezentatívnych priestorov. 

V druhom prípade ide o sedimentárne geody. Tieto sa nachádzajú vo vápencoch, dolomitoch a vápenatých bridliciach. V týchto usadeninách slúži ako základ geody akýkoľvek voľný priestor, kde sa vytvára dutina. Tá môže byť následne vyplnená kremičitými, opálovými a inými minerálmi. Sedimentárne geody bývajú menšie v porovnaní s vulkanickými. Medzi najznámejšie patria krištáľové geody z Maroka.

Od 7. do 19. júla máme dovolenku. Balíčky budeme posielať po tomto termíne. Ďakujeme za pochopenie.